Wynajem i zakup ciężkiego sprzętu budowlanego
Spis treści:
Ciężki sprzęt jest używany na budowie do różnych celów, od robienia wykopów, usuwania ziemi, żwiru czy piasku, po przenoszenie ciężkich materiałów, takich jak cegły, bloki betonowe i belki stalowe. Sprzęt budowlany to ważna inwestycja dla każdej firmy działającej w branży budowlanej. Ważne jest dokładnie zaplanowanie na wstępnym etapie, jakiego rodzaju sprzęt będzie potrzebny do realizacji danego projektu i jak będzie on używany, aby właściwie zaplanować inwestycję. Można podjąć decyzję o wypożyczeniu sprzętu ciężkiego lub o zakupie, w zależności od zakresu prowadzonych działań. Kiedy warto go wypożyczyć, a kiedy kupić? Jak dokonać wyboru wiarygodnej i uczciwej firmy wynajmującej maszyny budowlane?
Ciężki sprzęt budowlany to maszyny wykorzystywane w pracach takich jak stabilizacje gruntu pod budowę, makroniwelacje, wykopy pod fundamenty, układanie nawierzchni pod place, chodniki czy parkingi, ale także w pracach ogólnobudowlanych.
Rynek ciężkiego sprzętu budowlanego można podzielić na trzy segmenty:
– Rynek nowego ciężkiego sprzętu budowlanego,
– rynek używanego ciężkiego sprzętu budowlanego,
– rynek najmu.
Korzyści z posiadania własnego ciężkiego sprzętu polegają przede wszystkim na tym, że przedsiębiorstwo budowlane może go używać zawsze i dowolnie nim dysponować. Dostępność sprzętu oznaczać może szybszą realizację projektów, brak przestojów, a co za tym idzie, większą ilość klientów oraz ich satysfakcję, co wpłynie na renomę firmy. Firma dysponująca dużą ilością własnych maszyn budowlanych nie musi martwić się o płacenie stawek godzinowych. Jeśli dane prace są realizowane regularnie i z dużą częstotliwością, zakup własnego sprzętu opłaca się i zwraca się w miarę realizowanych zleceń.
Kiedy wynajem sprzętu budowlanego to dobra decyzja?
W wypadku gdy dany rodzaj prac jest realizowany sporadycznie lub dany sprzęt jest wymagany wyłącznie do określonego projektu, wówczas najlepszym rozwiązaniem może okazać się jego wypożyczenie. Z wynajmu korzystają również mniejsze firmy i przedsiębiorstwa dopiero rozpoczynające swoja działalność.
Na co zwrócić uwagę, wypożyczając ciężki sprzęt budowlany?
Wykonawca robót budowlanych powinien szukać firm wynajmujących, które dysponują szeroką gamą sprzętu ciężkiego. Przed podpisaniem umowy warto również upewnić się, że firma ma korzystną reputację i jest w dobrej kondycji finansowej. Zasięgniecie opinii o danym podmiocie w dobie Internetu nie jest skomplikowane. Dobrym rozwiązaniem jest także nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów branżowych dla tworzenia własnej sieci potencjalnych kontrahentów i podwykonawców.
Ja korzystam z wynajmu maszyn i sprzętu bardzo często. Cieszę się, że istnieją takie firmy bo nie musisz niczego kupować a możesz efektywnie pracować i budować nawet trudne inwestycje. Dlatego mogę polecić taką współpracę.