rusztowanie elewacyjne
rusztowanie elewacyjne

Branża budowlana ciągle się rozwija. Jednocześnie nadal wykorzystuje się rozwiązania znane już od wielu lat. Jednym z nich jest rusztowanie elewacyjne. Dzięki niemu można znacząco przyspieszyć pracę, a także zadbać o precyzję.

Rusztowanie elewacyjne – niezbędne w wielu pracach budowlanych

Rusztowania elewacyjne wykorzystuje się do prac elewacyjnych polegających na remontach, tynkowaniu czy też odnawianiu tynku. Konstrukcja rusztowania zapewnia pracownikom dostęp do danej ściany elewacyjnej i możliwość wykonania nawet prac konserwatorskich. Rzeczywiście można wykonać prace bardzo szczegółowe, które polegają na odnowieniu starej architektury i zastąpieniu jej nowoczesnymi materiałami. Dzięki temu można odnowić nawet zabytkowe budynki i uzyskać naprawdę świetne efekty. W przypadku prac konserwatorskich na zabytkowych budynkach stosuje się rusztowanie elewacyjne systemowe, które posadowione jest więcej niż 20 cm od ściany. W przeciwnym razie mogłoby dojść do uszkodzenia zabytkowej architektury, która często jest bardzo delikatna. W takim przypadku stosuje się też poręcze na wysokości 1,1 m. Należy zastosować piony komunikacyjne, dzięki którym pracownicy mogą swobodnie się przemieszczać pomiędzy poziomami konstrukcji. 

Zasady bezpieczeństwa, które pozwalają uniknąć wypadków

Montaż rusztowań może być wykonany tylko i wyłącznie przez osoby, które posiadają specjalne uprawnienia. Jednocześnie wszystkie elementy konstrukcyjne muszą być dopasowane do rodzaju wykonywanej pracy. W przypadku zabytkowych konstrukcji wysięgniki nie mogą dotykać elewacji. Każde rusztowanie musi być posadowione na stopach, które stanowią podporę. Konieczne jest także zastosowanie stężni, które wpływają na stabilność całej konstrukcji. W przypadku bardzo wysokich rusztowań należy stosować jeszcze liny bezpieczeństwa i pasy bezpieczeństwa. Ponadto wykorzystuje się amortyzatory i urządzenia samohamowne. Tylko dobrze zamontowane rusztowanie wykonane z mocnych materiałów pozwala wykonać różnego rodzaju prace, w tym także te precyzyjne, które wymagają dużej ostrożności i zaangażowania. Dotyczy to szczególnie prac konserwacyjnych. Jeżeli rusztowanie znajduje się blisko chodników czy dróg, to konieczne jest stosowanie daszków i siatek ochronnych.            

Share This Story, Choose Your Platform!