Żywopłoty po dziś dzień cieszą się sporą popularnością. Cieszą oczy, a na dodatek chronią przed zaciekawionymi spojrzeniami osób postronnych. Jeśli zależy Ci jednak na pewnym powiewie świeżości w ogrodzie, zwróć uwagę na rośliny, które pomogą Ci stworzyć kwitnący żywopłot. Jak się okazuje, jest z czego wybierać.

Poznaj zalety kwitnącego żywopłotu

Zanim podejmiesz decyzję o założeniu kwitnącego żywopłotu, koniecznie zapoznaj się z jego największymi zaletami. To z pewnością pomoże w rozwianiu ewentualnych wątpliwości. Przede wszystkim, kwitnący żywopłot stale się przeobraża, podczas gdy ten klasyczny może nieco znużyć Cię swoim niezmiennym wyglądem. Będziesz mógł podziwiać tętniące życiem pąki, a później majestat w pełni rozkwitłych kwiatów.

Na uwagę zasługują też miododajne pszczoły i wielobarwne motyle, które na pewno będą przysiadać na roślinach tworzących Twój żywopłot. Jeśli postawisz na to rozwiązanie, owady różnych gatunków będą Ci naprawdę wdzięczne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kwitnących żywopłotach, a także o innych interesujących rozwiązaniach do ogrodu, zajrzyj na stronę http://zogrodemnaty.pl/25-ciekawych-pomyslow-wyniesionych-z-ogrodow/. Zakładanie własnego ogrodu może być bowiem fascynującą przygodą, ale dobrze byłoby starannie ją zaplanować.

Różanecznik, hortensja, a może berberys?

Katalog roślin, które możesz wykorzystać do stworzenia pięknego kwitnącego żywopłotu jest całkiem bogaty. Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twój żywopłot prezentował się atrakcyjnie przez większą część roku, postaw na hortensje, zwłaszcza te drzewiaste i krzewiaste. Kwitną one naprawdę długo, zmieniając kolor z zielonego w kierunku bieli, różu, a później brązu.

Większość osób, które ma w swoim ogrodzie te właśnie krzewy zgodnie przyznaje, że zaschnięte kwiatostany zachowują walory ozdobne nawet zimową porą. Poza tym, rośliny te są dość odporne na trudne warunki atmosferyczne i szybko się rozrastają. Rozważ także zasadzenie majestatycznych różaneczników. Bogactwo barw tych pięknych krzewów sprawia, że każdy, nawet najbardziej wymagający ogrodnik powinien znaleźć coś dla siebie. Do stworzenia kwitnącego żywopłotu z powodzeniem możesz wykorzystać także niektóre odmiany berberysów. Najlepiej sprawdzą się berberys brodawkowaty oraz berberys juliany.

Krzaczaste róże, urocze pigwowce i krzewuszka cudowna

Miłośników róż nie brakuje. Jeśli do nich należysz, z pewnością ucieszy Cię fakt, że do stworzenia kwitnącego żywopłotu śmiało możesz wykorzystać te właśnie kwiaty. Najlepiej sprawdzą się krzaczaste odmiany róż, które szybko się rozrastają. Musisz jednak liczyć się z tym, że utrzymanie ich w dobrej kondycji nie będzie należało do najłatwiejszych. Należy dbać między innymi o to, by regularnie chronić je przed atakami szkodników, w tym mszyc. Jeśli o to zadbasz, na pewno odwdzięczą Ci się pięknym wyglądem.

W kwitnącym żywopłocie znajdzie się też miejsce dla uroczych, kwitnących na pomarańczowo pigwowców. To prawdziwa gratka dla wszystkich tych, którzy pragną mieć jakiś dodatkowy pożytek z żywopłotu. Krzewy te rodzą bowiem niewielkie, żółte owoce o silnym i przyjemnym aromacie. Z powodzeniem można wykorzystywać je jako dodatek do jesiennej herbaty.

Uwagę może zwrócić także krzewuszka cudowna. Istnieje sporo odmian tego krzewu, ale bez względu na to, którą wybierzesz, możesz być pewien tego, że nie pożałujesz. Krzew ten w porze kwitnienia obsypuje się całym mnóstwem kwiatów, a jego ozdobę stanowią także liście. Jeśli jednak chcesz, aby Twój kwitnący żywopłot zachował pożądany przez Ciebie kształt, pamiętaj o systematycznym przycinaniu swoich krzewów.

Share This Story, Choose Your Platform!

Recent Works

Tags