prąd

Różnice między dostawcą a sprzedawcą prądu/energii elektrycznej

Kim jest dostawca prądu?

Dostawcy prądu to inaczej dystrybutorzy sieci, które znajdują się na danym terenie kraju. Podzieleni są oni na różne regiony. Ich podstawowym celem jest dostawa energii do wszystkich firm i domów na obsługiwanym terenie.

Linie i słupy elektroniczne należą do dystrybutora działającego w danym regionie. Podobnie wszystkie liczniki w budynkach. Sprzedawcy wykorzystują sieci, by dostarczać prąd bezpośrednio do naszych domów, prąd, za który płacimy i który kupujemy. W zasadzie nie można zmienić dostawcy prądu. Można jedynie zmienić sprzedawcę energii elektrycznej.

Wszyscy dostawcy prądu mają współpracujące przedsiębiorstwa, które zajmują się sprzedażą prądu. Dlatego tak bardzo mylą nas oba pojęcia, ponieważ wydaje się nam, że skoro dostawcą prądu jest dana firma i od niej otrzymujemy rachunki, to jest to rachunek bezpośrednio od dostawcy.
Jednak prawda jest taka, że każdy dystrybutor energii elektrycznej zajmuje się także sprzedażą dzięki firmom „córkom”.
Wielokrotnie to właśnie te przedsiębiorstwa mają spory duży wpływ na ceny energii elektrycznej w Polsce. Ponadto sprzedawca pobiera opłatę od użytkownika, która jest wliczana do rachunku.

Jakie obowiązki ma dostawca energii elektrycznej?

Jeśli w obsługiwanym regionie pojawi się awaria to dostawca jest odpowiedzialny za jej usunięcie. Zatem uszkodzenia słupów czy transformatorów lub sieci leżą właśnie po stronie dystrybutorów prądu. Obowiązkiem ich jest zachowanie ciągłości dostaw do domów i firm co regulowane jest umowami ze sprzedawcami i konsumentami oraz innych ustaw i przepisów prawa. Przerwy w dostawach energii elektrycznej powinny być wcześniej komunikowane użytkownikom.

dostawca prądu

Sprzedawca energii elektrycznej kto to taki?

Energię elektryczną sprzedaje firma, która posiada do niej prawo własności tzn. taka, która ją wyprodukowała lub odkupiła od producenta. Odbiorca ma prawo wyboru dowolnego sprzedawcy energii elektrycznej. Po prostu wybieramy czyje usługi są dla nas najbardziej odpowiednie. Obecni na terenie Polski funkcjonuje ponad 400 sprzedawców prądu. Sprzedawca, po uzyskaniu pozwolenia od URE, może dostarczać energię elektryczną do firm i osób prywatnych. Oferty poszczególnych sprzedawców różnią się taryfami, cenami za kilowatogodzinę energii, a także procentowym udziałem na rynku, który także może mieć wpływ na cenę. Sprzedawca nie musi być dostawcą i często nim nie jest.

Jeśli zastanawiałeś się nad pozycjonowaniem organicznym swojej strony internetowej wówczas możemy śmiało polecić firm Evolve z Poznania, która od wielu lat świadczy dla nas usługi z zakresu marketingu internetowego. Specjalizują się w optymalizacji SEO stron www, od której należy rozpocząć proces pozycjonowania strony www bez względu na jej specyfikę czy branżę.

Share This Story, Choose Your Platform!