Plusy i minusy systemów zaprojektowanych w celu utrzymania świeżego, suchego i komfortowego powietrza w pomieszczeniach. Wentylacja domów w każdym klimacie wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Wentylacja domów w wilgotnym klimacie jest jednak wyjątkowa.

Chodzi o wilgotność. W wilgotnym klimacie uruchamiamy nasze klimatyzatory, aby utrzymać wilgotność w pomieszczeniach na komfortowym poziomie, poniżej 60% wilgotności względnej. Działa to świetnie w gorące dni, ale nie tak dobrze w dni niezbyt gorące. Kiedy nawiewa powietrze z zewnątrz, aby zmniejszyć ilość wdychanego powietrza innych osób i poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach, wprowadzasz również dużo pary wodnej. W upalny dzień klimatyzator prawdopodobnie sobie z tym poradzi. W mniej upalne dni powietrze będzie lepkie. Poniżej przedstawiamy sprawdzone metody na wentylację domu w wilgotnym klimacie. 

Wentylatory wdmuchujące, wydmuchujące lub jedno i drugie

Wentylacja mechaniczna oznacza po prostu przemieszczanie powietrza za pomocą wentylatorów. System wentylacji mechanicznej całego domu przenosi powietrze między wnętrzem a otoczeniem zewnętrznym, aby zmienić powietrze w domu. Najłatwiejszym sposobem zapewnienia tego typu wentylacji jest uruchomienie wentylatorów, które wyciągają powietrze z domu, nawiewają powietrze do domu lub oba te sposoby. Wentylacja wyłącznie wyciągowa nie jest dobrym pomysłem w wilgotnym klimacie, ponieważ zasysa ciepłe, wilgotne powietrze do zespołów budynku, co może prowadzić do rozwoju pleśni i uszkodzeń spowodowanych wilgocią. Wentylacja nawiewna jest tylko trochę lepsza. Sprawia, że w domu panuje nadciśnienie, ale ciepłe, wilgotne powietrze zewnętrzne jest zasysane bezpośrednio do domu. Owszem, można je uspokoić, mieszając je z powietrzem wewnętrznym przed wprowadzeniem, ale cała para wodna nadal tam jest.

Zrównoważony system realizuje oba te zadania w tym samym tempie. edyną jego zaletą jest to, że minimalizuje wpływ ciśnienia w domu, ale nadal wprowadzasz wilgotne powietrze bezpośrednio do domu.

Zalety. Tani i prosty.

Wady. Trudna kontrola wilgotności w pomieszczeniach.

Wentylator nawiewny z higrostatem

Nadciśnienie wewnątrz domu jest lepsze w wilgotnym klimacie, więc pierwszym ulepszeniem prostego systemu nawiewnego jest system nawiewny z higrostatem. Ten rodzaj systemu pozwala ustawić górną i dolną granicę zarówno temperatury, jak i wilgotności. Gdy powietrze na zewnątrz znajduje się poza ustawionym zakresem, wentylator wyłącza się i czeka, aż warunki się poprawią, aby ponownie rozpocząć wentylację. Ponadto można poprowadzić powietrze nawiewane i zrzucić je w pobliżu otworu wentylacyjnego powrotnego, aby było klimatyzowane i rozprowadzane do domu.

Zintegrowany nawiew z wentylatorem centralnym

System ten obejmuje sterownik, kanał łączący kanał powrotny centralnej centrali wentylacyjnej z powietrzem zewnętrznym oraz przepustnicę z napędem silnikowym. Użytkownik ustawia, przez ile minut na godzinę centrala wentylacyjna ma doprowadzać powietrze z zewnątrz. Gdy system ogrzewania lub chłodzenia działa, przepustnica pozostaje otwarta do momentu osiągnięcia limitu minut na godzinę. Jeśli system ogrzewania lub chłodzenia nie działa wystarczająco, włącza dmuchawę, otwiera przepustnicę z napędem silnikowym i wentyluje, aż osiągnie wymaganą ilość wentylacji. 3. Osuszacz z wentylacją całego domu

Jednostki te zasysają powietrze z zewnątrz, osuszają je, a następnie wysyłają suche, świeże powietrze do domu. Najlepszym sposobem na ich skonfigurowanie jest posiadanie niezależnych kanałów, jak pokazano poniżej, ale czasami podłączamy kanały do systemu ogrzewania i klimatyzacji, gdy nie ma wystarczająco dużo miejsca na więcej kanałów. 

Wentylator z odzyskiem energii z dodatkowym osuszaniem

Wentylator z odzyskiem energii ma dwa strumienie powietrza, które wymieniają ciepło i wilgoć w rdzeniu kapilarnym. Strumienie powietrza nie mieszają się, ale pozwalają cieplejszemu powietrzu na oddanie dużej ilości ciepła do chłodniejszego powietrza, a bardziej wilgotnemu powietrzu na oddanie dużej ilości wilgoci do bardziej suchego powietrza. W ten sposób nie wysyłasz drogiego powietrza na zewnątrz bez zaoszczędzenia części inwestycji..

Klimatyzator

Doprowadza powietrze zewnętrzne, odprowadza powietrze wewnętrzne, w razie potrzeby dodaje trochę ogrzewania lub chłodzenia, osusza, filtruje i recyrkuluje. Więcej na ten temat można przeczytać w moim artykule na temat bezkarnej wentylacji.

Wentylacja domów w wilgotnym klimacie stanowi wyzwanie. Największym problemem jest wilgotność, więc każdy system wentylacji, który nie obejmuje osuszania, może prowadzić do dyskomfortu i problemów z jakością powietrza w pomieszczeniach.

By Published On: 3 października, 2023Categories: Bez kategorii0 Comments on Jak wentylować dom w wilgotnym klimacie?

Share This Story, Choose Your Platform!