zdrowe-domy

zdrowe-domy

Mieszkanie wyposażone w prawidłową izolację może zaoszczędzić właścicielom domów tysiące dolarów na opłatach za ogrzewanie.

Nowa Zelandia ustaliła minimalne standardy izolacji dla wszystkich nowo wznoszonych mieszkań, uwzględniając podwójne oszklenie i wentylację, które zmniejszają bieżące wydatki na ogrzewanie.

W dzisiejszych czasach konstruujemy mieszkania tak dobrze izolowane, że ludzie odkrywają, iż potrzebują bardzo mało dodatkowych źródeł ciepła, a oszczędności na ogrzewaniu mogą potencjalnie pokryć początkowe koszty dodatkowych materiałów i konstrukcji. Domy są projektowane tak, aby były skierowane na północ i aby maksymalnie wykorzystywać darmowe ciepło słoneczne.

Przy projektowaniu nowego domu, odpowiedni projekt – taki, który optymalizuje darmowe ciepło słoneczne – oraz zastosowanie właściwych materiałów, sprawi, że dom będzie komfortowy do zamieszkania i łatwy do ogrzania. Należy rozważyć następujące przykłady:

  • Zastosowanie betonu lub płytek ceramicznych w miejscach zorientowanych na północ, umożliwiających akumulację ciepła w ciągu dnia i stopniowe oddawanie go w nocy.
  • Projektowanie wystarczająco szerokich okapów, aby chronić przed letnim słońcem, lecz także pozwalających na dostęp słońca zimowego.
  • Wybór materiałów, które przyczynią się do stworzenia domu, który jest cieplejszy i bardziej „oddychający”.
  • Dla uniknięcia przegrzewania latem, domy powinny być przewiewne. Warto zainwestować w wentylatory, okna, żaluzje, drzwi, które pozwolą na przewiew powietrza przez mieszkanie.
  • Aby utrzymać dom w cieple i sucho zimą, można zastosować systemy wentylacji z nadciśnieniem, które wprowadzają suche powietrze do domu z przestrzeni dachowej (przestrzeń dachowa jest zazwyczaj cieplejsza w słoneczne dni zimowe). Te systemy wypychają przestarzałe powietrze i wilgoć przez ściany i stolarkę okienną, ale powinny być wyposażone w filtr do usuwania zanieczyszczeń z przestrzeni dachowej.
  • Inny skuteczny sposób na utrzymanie wilgoci poza domem to system odzyskiwania ciepła, który odzyskuje ciepło z wilgotnego powietrza i używa go do ogrzewania zimnego, suchego powietrza z zewnątrz, które następnie jest wprowadzane do domu. Podwójne oszklenie jest teraz wymagane we wszystkich nowo budowanych domach w Nowej Zelandii. Jednak można także dostosować uszczelki okienne do istniejących okien, aby zapobiec ucieczce ciepła.

W chłodniejsze dni nadal będzie konieczność użycia dodatkowego ogrzewania, ale nie będzie potrzebować tyle ciepła, gdyż suche powietrze jest łatwiejsze do ogrzania.

Pompy ciepła zdobyły popularność w ogrzewaniu domów ze względu na ich wysoką efektywność, ale należy uważnie wybrać markę oraz odpowiedni rozmiar pompy dla ogrzewania konkretnego pomieszczenia lub pomieszczeń. Niektóre pompy mogą także stracić skuteczność w chłodnych warunkach.

Jeśli masz dostęp do drewna opałowego, piec spełniający najnowsze normy emisji będzie świetnym źródłem suchego ciepła. Jeśli mieszkasz w starszym, źle izolowanym lub wilgotnym domu, warto rozważyć inwestycję w ocieplane zasłony i uszczelki okienne, które można dostosować do istniejących okien, aby zatrzymać ucieczkę ciepła.

By Published On: 26 września, 2023Categories: Bez kategorii0 Comments on Budowanie zdrowych domów

Share This Story, Choose Your Platform!