Zalety i wady hal stalowych w porównaniu do tradycyjnych konstrukcji budowlanych
Spis treści:
W budownictwie przemysłowym i komercyjnym coraz mocniej na znaczeniu zyskują nowoczesne konstrukcje stalowe, które znacząco różnią się od tradycyjnych rozwiązań murowanych. Obie technologie posiadają swoje zalety i wady, a także wiele cech unikalnych. O zastosowaniu konkretnych konstrukcji powinny decydować różne parametry inżynieryjne i kwestie ekonomiczne, a także szereg korzyści krótkoterminowych i długoterminowych.
Szacowany czas budowy
O wyborze hal stalowych bardzo często decyduje czas budowy, który jest zauważalnie krótszy w zestawieniu z budynkami murowanymi. Proces wzniesienia konstrukcji ze stali przebiega sprawniej dzięki użyciu gotowych elementów prefabrykowanych, a także ze względu na możliwość prowadzenia prac w różnych warunkach pogodowych. W przypadku budynków murowanych, działania realizowane pod tym kątem są dużo bardziej skomplikowane i czasochłonne. Z budową takiego obiektu wiąże się wznoszenie ścian, wylewanie posadzek czy nakładanie tynku, co zwiększa potrzebę przerw technologicznych i konieczność dostosowania się do czynników atmosferycznych. W praktyce hala stalowa jest gotowa nawet kilkukrotnie szybciej, niż murowana. Kwestia ta ma znaczenie w branżach, które wymuszają jak najkrótszy czas realizacji każdej inwestycji.
Koszty inwestycji i eksploatacji obiektu
Istotne różnice w wadach i zaletach występują również pod względem kosztów budowy. Stal jest materiałem nieco droższym od klasycznych surowców budowlanych, jednak technologia prefabrykacji znacząco sprzyja obniżeniu zapotrzebowania na siłę roboczą. W rezultacie koszt wzniesienia hali stalowej może być znacznie mniejszy, niż w przypadku obiektu murowanego. Na uwagę zasługuje również tańsza eksploatacja, która wynika bezpośrednio z właściwości materiału. Stal jest odporna na korozję i degradację biologiczną, a także cechuje się niskimi wymaganiami konserwacyjnymi. Wszystko to przekłada się na długoterminowe oszczędności. Budynku murowane wymagają bardziej regularnych napraw i konserwacji, a także narażone są na kosztowne problemy spowodowane nadmiarem wilgoci.
Wytrzymałość i trwałość
Trwałość bardzo często okazuje się parametrem, pod względem którego obiekty murowane mają pewną przewagę nad stalowymi. Budynki wznoszone tradycyjną metodą są przede wszystkim bardziej masywne, a ich właściwości materiałowe podnoszą ogólną wytrzymałość na różne zagrożenia – takie jak m.in. uszkodzenia mechaniczne, pożarny czy zewnętrzne czynniki atmosferyczne. W praktyce hale stalowe mogą nie odbiegać pod względem jakości od obiektów murowanych, pod warunkiem wdrożenia odpowiednich zabezpieczeń oraz zastosowania właściwych technologii obróbki stali. Pod tym względem na uwagę zasługuje oferta firmy LLENTAB, która dostarcza zróżnicowane konstrukcje adaptowane pod liczne zastosowania. Z powodzeniem spełniają one funkcje obiektów magazynowych, produkcyjnych, sportowych czy handlowo-usługowych, a przy tym charakteryzują się estetycznym wyglądem.
Łatwość rozbudowy i adaptacji
W zestawieniu z budynkami tradycyjnymi, konstrukcje stalowe zapewniają bardziej elastyczne możliwości pod kątem projektowania i rozbudowy infrastruktury obiektu. Ich zaletą jest modułowa budowa, która znacząco ułatwia zmianę układu wewnętrznego, relokację czy też dobudowę nowych segmentów. Obiekty murowane nie pozwalają na tak elastyczne zmiany w strukturze, ze względu na ich czasochłonność i kosztowność. Hale wykonane ze stali mogą być łatwiej dostosowane do zmieniających się potrzeb przedsiębiorstwa, co ma szczególne znaczenie w przypadku bardziej dynamicznych branż działalności. Istotną kwestią pozostaje również możliwość adaptacji konstrukcji pod względem wykończeniowym. Hale ze stali mogą bazować na różnych pokryciach dachowych czy formach architektonicznych, co ułatwia ich dopasowanie do preferencji inwestora czy wymagań najbliższej infrastruktury. Budynku murowane są pod tym względem mniej uniwersalne, ponieważ zawsze bazują na określonym standardzie projektowym i nie zapewniają tak dużych możliwości ingerencji.