dachówka

Jak naprawić ocieplenie dachu po zalaniu wełny?

By Published On: 18 czerwca, 2024Categories: Konstrukcje1 Comment on Jak naprawić ocieplenie dachu po zalaniu wełny?Tags: Last Updated: 15 września, 20242,3 min read

Spis treści:

Dach domu to element konstrukcyjny wymagający poświęcenia wiele uwagi. Podczas projektowania trzeba podjąć decyzję czy będzie miał kształt prosty czy skomplikowany, podczas budowy trzeba zadbać o staranność wykonania, a przed zamieszkaniem o staranne i dokładnie ocieplenie.  Błąd na którymś z wymienionym etapów może być błędem bardzo kosztownym, bo prowadzącym np. do pojawienia się wilgoci na poddaszu.

Negatywne skutki wilgoci na poddaszu

Jej obecność jest niepożądana ze względu na negatywny wpływ na więźbę dachową, na właściwości samego dachu oraz na zdrowie mieszkańców domu. Niestety, w przypadku gdy doszło do uszkodzenia dachu lub pokrycia dachowego, gdy nie ma wentylacji dachu bądź jest ona wadliwie wykonana, wilgoć pod postacią pleśni, grzyba, zacieków i charakterystycznego zapachu stęchlizny daje o sobie znać.

Jak poradzić sobie z zalaniem poddasza?

Kluczowym zadaniem jest znalezienie miejsca, w którym dochodzi do przecieków. Po naprawie pokrycia dachowego wełna, która jest wilgotna traci swoje właściwości izolacyjne. Dlatego, trzeba ją wymienić lub naprawić izolacje w inny sposób. Bardzo dobre efekty daje naprawa dachu celulozą – materiałem trwałym, dokładnie wypełniającym wszystkie szczeliny i zakamarki dachu, a przy tym ekologicznym (wytworzona z makulatury). Celuloza może również stanowić dodatkową warstwę izolacyjną, jeśli materiał ociepleniowe dobrze swojej roli nie spełnia. Ze względu na to, że w większości domów materiałem izolacyjnym na poddaszach jest wełna, kolejnym zadaniem jest sprawdzenie jej stanu. Materiał ten charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami m.in. stanowi bardzo dobrą barierę dla ciepła, dla dźwięków i drgań, jest niepalna, lekka, ale by spełniał swoje zadania, musi być suchy. Mokra i zawilgocona wełna mineralna swojej roli nie spełni, a co więcej stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju pleśni i odpowiednie warunki dla procesów gnilnych. Nie ma więc rady – ocieplenie należy zdjąć i wysuszyć. Na szczęście demontaż nie stanowi problemu, proces suszenia również nie jest skomplikowany i długotrwały (wełnę należy rozłożyć na płasko w przewiewnym pomieszczeniu, w którym panuje temperatura ok. 20 stopni Celsjusza).

Szczelny dach jest niezwykle ważny. Szczelny dach oznacza bowiem spokój mieszkańców, ich zdrowie i bezpieczeństwo domowego budżetu. O rozwiązaniach gwarantujących tę pewność, warto pomyśleć już w najwcześniejszych etapach. Warto też, zamiast podążać utartymi szlakami, sprawdzić najnowsze rozwiązania izolacyjne, które pomimo, że czasem wymagają większego nakładu finansowego, są trwałe i skutecznie chronią przed wszystkimi niechcianymi wydarzeniami np. bytowaniem zwierząt (kuny, myszy) w warstwie ociepleniowej.

About the Author: Andrzej Daleszczyk

Od wielu lat mam styczność z budownictwem oraz szeroko rozumianą branżą budowlaną. Zajmowałem się marketingiem internetowym kilku firm budowlanych oraz napisałem dziesiątki merytorycznych publikacji o budownictwie.

Podziel się tym artykułem!

One Comment

  1. Elżbieta Nowakowska 15 września 2024 at 18:06 - Reply

    temat zdecydowanie ciekawy i na czasie zwłaszcza gdy mamy do czynienia z powodziami na południu kraju. Takie informacje mogą być pomocne każdemu kto ma taki problem. Dobry wpis. Dzięki dla autora.

Recent Works

Tags