ekologiczny-design-od-a-do-z

ekologiczny-design-od-a-do-z

Ekologiczny design od A do Z

W ostatnich latach coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, z jakim zagrożeniem wiąże się zaniedbywanie środowiska. Czy możemy coś z tym zrobić? Wbrew pozorom nie jesteśmy całkiem bezradni. Chcąc tego uniknąć, powinniśmy zdecydować się na zmiany w naszym codziennym życiu – robienie wszystkiego tak, jak do tej pory, nie jest tu najlepszym rozwiązaniem. Warto mieć świadomość, że nawet małe nawyki mają znaczenie i nie powinniśmy rezygnować z wprowadzania małych zmian, bo tysiące niewielkich decyzji podejmowane przez każdego z nas mogą przerodzić się w wielką zmianę. W jakich obszarach życia możemy być bardziej ekologiczni? 

Możliwości wyboru jest wiele. Obecnie coraz więcej osób chce, aby także wnętrze ich mieszkania odzwierciedlało ich miłość i szacunek do natury. To zwiększa popularność interior designu zgodnego z duchem ekologii – dobrzy projektanci mają tego świadomość i poszerzają swoją ofertę właśnie o wnętrza wykonane według tych zasad. Co ciekawe, wprowadzenie ekologicznego wystroju do swoich czterech ścian nie wiąże się z dużym kosztem. To, oczywiście poza ochroną przyrody, dla wielu osób powinna być wystarczająca zachęta. O czym należy pamiętać urządzając swoje mieszkanie?

Jak urządzić mieszkanie, by żyć w zgodzie ze środowiskiem?

Słowo klucz to naturalność – w świecie, którym nasze środowisko zanieczyszczane jest przez niezliczone ilości tworzyw sztucznych, warto ograniczyć ich kupowanie i zdecydować się na skorzystanie z dobrodziejstw natury. Z tego względu dobrym wyborem wśród osób przykładających dużą uwagę do kwestii ochrony przyrody będzie kupno mebli z naturalnych materiałów, np. drewna. W mieszkaniu powinno się także znaleźć miejsce dla roślin.

W życiu zgodnym ze światopoglądem ekologiczny ważną wartością jest sprzeciwianie się marnowaniu. Z tego względu wybierając meble i akcesoria do mieszkania powinniśmy skłaniać się w stronę kupowania wyłącznie tych, które wykonane są z trwałych materiałów. Zmniejsza to prawdopodobieństwo tego, że szybko się zużyją i będziemy zmuszeni do kupna nowych, napędzając tym samym destrukcyjny dla planety konsumpcjonizm. Jak ognia powinniśmy unikać plastiku.

Dużo uwagi powinniśmy przykładać nie tylko do tego, co znajduje się w naszym mieszkaniu, ale także do tego, jak z tego korzystamy. Z perspektywy ekologii niezwykle duże znaczenie ma także oszczędzanie energii – rozsądne używanie urządzeń elektrycznych. Powinniśmy zadbać o to, by w naszych lampach znalazły się żarówki energooszczędne. Warto także wyłączać z kontaktu na noc różne urządzenia i włączać je jedynie wtedy, kiedy faktycznie z nich korzystamy. W związku z nadchodzącym kryzysem energetycznym jest to szczególnie ważne.

Minimalizm kluczem?

Wydaje się zatem, że kluczem do podniesienia wystroju swojego mieszkania do wyższych standardów ekologicznych jest ograniczenie liczby posiadanych przedmiotów – to główny imperatyw. Jak łatwo można to osiągnąć?

Studia projektowania wnętrz w Warszawie często mają w swojej ofercie wnętrza w stylu nowoczesnym, który jest właśnie znany z tego, że stawia funkcjonalność ponad bogate zdobienia i przepych. Styl nowoczesny koncentruje się na tym, co jest potrzebne z praktycznej strony naszego życia, a jednocześnie jest atrakcyjny wizualnie. Podobne korzyści oferuje na przykład styl skandynawski, który także wysoko ceni sobie korzystanie z naturalnych materiałów. 

Niezwykle ważna jest także prostota. W kwestii doboru przedmiotów do mieszkania warto się ograniczyć do tego, co jest nam faktycznie potrzebne i nie wprowadzać tam zbędnego przepychu. Wiele wskazuje na to, że minimalizm w wykończeniu mieszkań to trend, który w najbliższych latach zdominuje wystrój wnętrz. Funkcjonalność, dużo wolnej przestrzeni i stonowana kolorystyka to ukłon wykonany w stronę Matki Ziemi. Style zgodne z filozofią minimalizmu, takie jak wspomniane już styl nowoczesny i styl skandynawski, sprawdzą się w każdym typie pomieszczeń. Nie ma się zatem nad czym dłużej zastanawiać.

Share This Story, Choose Your Platform!