Dziś zajmiemy się tematem, który od dłuższego czasu interesuje naszych użytkowników. A mianowicie co należy zrobić krok po kroku gdy zabieramy się za budowę własnego wymarzonego domu.

Na początek oczywiście musimy posiadać działkę budowlaną. Budowlaną nie rolną. Tutaj warto zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego wymarzonej działki oraz warunkami zabudowy w urzędzie. Przy wyborze odpowiedniej działki budowlanej powinniśmy kierować się następującymi kryteriami:

 1. Interesująca nas lokalizacja;
 2. Czy i jakie media zostały doprowadzone do działki?
 3. Czy i jaka jest doprowadzona droga?
 4. Rozmiar działki – sugerowany minimalny rozmiar to 500 m2 czyli np. działka o wielkości 20 na 30 metrów da nam 600 metrów kwadratowych. Wiele jednak zależy od planowanego przez nas domu więc już na tym etapie warto zrobić lekkie rozeznanie w tym temacie. Pamiętajcie o przepisach dotyczących odległości od granic działki:
  1. 4 metry od granicy działki dla ściany z oknem lub drzwiami
  2. 3 metry od granicy działki dla ściany domu bez otworów
  3. 1,5 metra od granicy działki dla ściany domu bez otworów – o ile dopuszcza to plan zagospodarowania przestrzennego.

Kolejny krok to oczywiście przygotowanie projektu budynku. Tutaj możliwości jest wiele. Możecie, na podstawie wymiarów działki. Tutaj macie w zasadzie 3 warianty:

 1. Kupujecie gotowy projekt domu pasujący idealnie do działki i następnie na jego podstawie budujecie
 2. Kupujecie gotowy projekt domu i zlecacie do biura projektowego jego adaptację w koniecznych obszarach czyli np. układ wewnętrzny, poprawa wymiarów itp.
 3. Zlecacie przygotowanie indywidualnego projektu domu, który będzie stworzony dla was od podstaw zgodnie ze wszystkimi wytycznymi, waszymi potrzebami i możliwościami.

Następnie projekt w kilku kopiach należy złożyć celem uzyskania pozwolenia na budowę. W tym czasie możecie już poszukiwać kierownika budowy. Może być nim projektant, który wykonał projekt. Tak się dzieje zazwyczaj. Gdy już uzyskacie pozwolenie na budowę wówczas przyjdzie czas na pierwszy krok czyli wylewanie fundamentów. Oczywiście nie należy tego robić zimą zatem najlepiej rozpocząć budowę waszego wymarzonego domu wczesną wiosną np. w kwietniu gdy już mrozy ustępują.

Później przyjdzie czas na budowę reszty elementów. Ściany, podłogi, dach itd. Mamy nadzieję, że uda wam się wybrać właściwą ekipę budowlaną gdyż w dzisiejszych czasach to wcale nie jest łatwe. Skonsultujcie również z dobrym doradca budowlanym temat materiałów z jakich ma być wybudowany wasz dom na całe życie. Gdy już macie kolejne elementy, a wasz dom powoli zaczyna nabierać kształtów jak poniżej jest to dobry moment by zacząć szukać i rezerwować termin dla ekipy wykończeniową. Tutaj też sprawa nie jest prosta gdyż w budowlance od wielu lat trwa hossa i najlepsi specjaliści są po prostu zajęci na parę miesięcy w przód.

Ile zajmuje budowa domu?

Odpowiedź brzmi… to zależy… od tego jakich rozmiarów jest dom i jakie mamy wymagania odnośnie niego. Wiele zależy też od tego w jakim momencie przystąpimy do pierwszych prac. Z naszego doświadczenia wynika, że generalnie mało realne jest zamknięcia całości i odebranie kluczy do domu w okresie mniejszym niż 1 rok. Aczkolwiek zdarzają się inwestorzy, którzy potrafią się z takim przedsięwzięciem uporać w krótszym czasie.

Ile kosztuje budowa wymarzonego domu?

Tutaj też odpowiedź brzmi to zależy. Po pierwsze, tak jak w poprzednim przypadku, od wielkości domu i tego jakiego rodzaju materiałów użyjemy. Drugi element generujący duże koszta to oczywiście ekipy budowlane i wykończeniowe. Od tego czy zdecydujemy się na polecanych na rynku specjalistów, czy tanich ale nie sprawdzonych wykonawców będzie wiele zależało. Dodatkowo termin realizacji jaki im wyznaczymy też może mieć znaczący wpływ na koszta.

Mamy nadzieję, że po uporaniu się ze wszystkimi krokami waszym oczom ukaże się wymarzony, piękny i duży dom taki jak ten.

Share This Story, Choose Your Platform!